It depends on what type of candy but probably 50 cents or more
If each sweet costs 5 cents, then 100 sweets would cost 100 multiplied by 5 cents, which equals 500 cents. Since there are 100 cents in a dollar, 500 cents is equivalent to $5. Therefore, 100 sweets at 5 cents each would cost $5.
none
I do not know but my teacher said about 1 1/2 p for small sweets, 2p for medium swees and 5p for large sweets.
One sweet would cost 10p and so 7 sweets would cost 7 times 10 = 70p
In 1965, the price of sweets in the UK varied depending on the type and brand, but on average, a bar of chocolate could cost around 6 to 10 pence. Popular sweets like boiled sweets or toffees typically ranged from 2 to 5 pence each. Overall, sweets were much cheaper than they are today, reflecting the differing economic conditions and inflation rates of the time.
it is £200 pound to make 3 dib daps
Candy, cakes, and sweets were considered luxuries during the Renaissance era. For the lower classes they were rare treats while the upper classes had a much greater access to them.
9 x 5 = 45 20 sweets therefore cost 45 pence.
You can get 70 sweets for 1.40 if they are 2 each.
how much will 4 1 2 kg.of sweets cost at 18 cents per
308p
Say John and michael were given 10 sweets to split in half. Each would get half of the sweets so both would have 5 sweets. The ratio of sweets each would be 5:5 or simplified, this is 1:1 ratio.