answersLogoWhite

0

Basically, you could buy:

  • Ice Cream Soda
  • Sundae
  • Egg Drinks
  • Tonic Water
  • Egg Milk Chocolate
  • Coffee(iced or hot)
  • Half a cantaloupe
  • Sliced Orange
  • Sliced Tomatoes
  • Sliced Cucumbers
  • Boston Baked Beans
  • Corn on the Cob
  • Salad
  • Ice Cream
  • Raspberries and Cream
  • Veal (10 cents a pound)
  • Duck, Dressed( 10 cents a pound)
  • Turkey (10 cents a pound)
  • Beef (10 cents a pound)
  • Pork (10 cents a pound)
  • A pond of dried apricots
  • Starch
  • Golden Cream Corn
  • String Beans
  • Early June Peas
  • Jams
  • Baking Powder
  • Macaroni
  • A yard of Madras Cloth
  • Sewing Pattern
User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much 1917 penny worth?

1917 Lincoln cents are common most are valued at 10 to 50 cents.


How much is a 1917 norge 10 ore worth?

10 cents


10 cents a foot how many feet can you buy for sixty cents?

Six.


How many apples can you buy for 60 cents at the rate of 3 for 10?

At the rate of 3 apples for 10 cents, each apple costs approximately 3.33 cents. With 60 cents, you can buy 60 / 3.33, which equals about 18 apples. Therefore, you can buy 18 apples for 60 cents at that rate.


If 4 pencils cost 10 cents how many pencils can be bought for 50 cents?

4 pencils cost 10 cents so pencils are 10/4 cents each.So 50 cents will buy 50*4/10 = 20 pencils


What is the Value of 1917 copper wheat penny?

Value is 3 to 10 cents for average circulated coins.


What is the value of a 1917-d wheat penny?

A coin in average circulated condition is 10 to 50 cents.


What could you buy with a dollar in 1922?

In 1922, a dollar had significantly greater purchasing power than it does today. You could buy a loaf of bread for about 10 cents, a gallon of milk for around 50 cents, or a movie ticket for about 15 to 25 cents. Additionally, a dollar could cover a meal at a diner or even a few items at a local store, making it a substantial amount for everyday expenses at the time.


How many Legos are in one dollar?

Hmm. That is an interesting question. LEGO bricks don't actually make dollars, although there are LEGO bricks that resemble coins and dollars. If you mean one of those, you could say one. If you mean how many LEGO bricks can you buy for a dollar, that depends on what shape the bricks are. In the LEGO Pick-a-Brick store, where you can buy them by the brick, a regular 2X4 black brick is 30 cents, so you could buy 3 for a dollar. If you wanted a 1x1, they are 10 cents, so you could get 10. If you wanted to buy just the head of a minifigure, they are 25 cents, so you could get 4.


How many 10 cent lollies can you buy for 1.50?

You can buy 15, if there is no tax involved. One dollar is 100 cents, and .50 means 50 cents.


How much did a hot dog cost in 1963?

You could only buy the egg, because the chicken came after.


How many 55c stamps could you buy for 10?

You divide $10 by 55 cents in other words 10.00 by .55. You can purchase 18 stamps.