answersLogoWhite

0

The answer to this is not simple. It depends on multiple factors such as the zip code you are shipping the package to, how fast you need it to get there (priority, overnight, etc.), if you are using the USPS mailing materials or your own package (there are flat rates for USPS boxes and envelopes), and size of package can sometimes increase the cost. The USPS has a postage calculator on their website that allows you to input this type information and provides you with the cost.

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What will be the total cost to ship 100 brass parts if the shipping rate is 4.25 per pound?

B : $264.35


How much does tin cost per pound?

tin cost about $50.07 per pound


If a 5- pound package of meat cost 9.25 what is the cost per pound?

-4.25


If 1 pound 12 ounces of fish cost 2.24 what is the cost of fish per pound?

It would cost $1.40 per pound.


How to calculate the cost per servable pound of a food product?

Cost per pound divided by edible portion in percent = cost per pound of edible portion example: a crown roast cost $9 per pound, the edible portion is 60%. $9/.60 = $15 per edible pound


What is the cost of ginger per pound?

In Australia it is very expensive. The average cost is $98 per pound.


How much does titanium cost per pound in 2012?

Titanium can cost up to 69$ per pound


If something costs 215.00 per ton how much does it cost per pound?

To convert the cost per ton to cost per pound, you need to know how many pounds are in a ton. Since there are 2000 pounds in a ton, to find the cost per pound you would divide the cost per ton by 2000. In this case, $215.00 per ton would be $0.1075 per pound.


What is the cost of a mango per pound?

in western Canada they are about $2 per pound


What does bay leaf cost per pound?

About 69 dollars per pound


How much does titanium cost per pound in bulk?

65$ per pound


What does germanium cost per pound?

The cost of germanium per pound can vary depending on market conditions, but as of 2021, it can be typically found to be in the range of $600 to $800 per pound.