Volume
Fuel Economy and Mileage

How much will you pay for gas if it costs 4.00 a gallon and you are going 390 miles at 25 mile per gallon on a 20 gallons per tank?

Answer

Wiki User
07/08/2010

You will use about 15.6 gallons on the 390 mile trip. If you get 25 mpg at $4.00 per gallon, the trip will cost about $62.40 in gas for the 15.6 gallons you use.