Wiki User
∙ 15y ago$464.47
Wiki User
∙ 15y agoDivide 2400 miles by 25 miles per gallon (96). This will be the number of gallons used. Multiply the gallons used by the price (3.30 per gallon) and the result ($316.80) is the cost of traveling 2400 miles.
(2,400 miles) x (1 gallon / 15 miles) x (3.75 $/gallon) = $600.00
That depends on your fuel economy.If MPG is your fuel economy in miles per gallon,cost = 4/gal ÷ MPG x 2400 micost = 9600 mi/gal ÷ MPG
2400 miles divided by 20mpg equals 120 gallons. 120 gallons times 4.00 = 480.00 total trip cost.
At $2.75 per gallon, this trip will cost $147.32
The answer will depend on the cost of a gallon.
If gas cost $3.70 per gallon i have an 8 cylendar truck how much would it cost me to drive 266 miles
$66.50
At $2 a gallon, about $90.
At 30 miles per gallon, it would cost $29.25.
It will cost (36.364) times (cost of one gallon of gas).
$300