answersLogoWhite

0

Because honey can attach to free radicals easier

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Did the laborers who built the pyramids of Egypt eat garlic before working?

There is evidence that they did. Garlic has certain antibiotic qualities. Through experience rather than knowledge the ancient Egyptians found out that eating garlic prevented the workers from becoming ill.


Are raw onion and garlic better for you than cooked?

Yes! They lose potency when you cook them.


Is zendaya a better singer than Bella Thorne?

that's for you to decide, honey


Which is better for throat hot or cold lemonade?

i think hot lemonade with honey is better than cold lemonade.


Why are vampires afrais of garlic?

in legends it would burn their skin. and u no how smelly garlic is the vampire could smell 100x better than u. so imagine that smell Maximum Ride Girl --------------------------------------------------


Is salt a better persevative than garlic?

Salt and garlic both have preservative properties, but they work in different ways. Salt is an effective preservative because it draws out moisture from food, which helps inhibit the growth of bacteria. Garlic contains compounds that have antimicrobial properties, which can also help slow down the growth of microorganisms. The effectiveness of each as a preservative can vary depending on the type of food and storage conditions.


Are honey bunchs of oat a breakfast that is good for you?

yep they are better than corn dogs.


Do whole foods have black garlic?

The whole foods in St louis area does, it's found next to raw garlic. It's about 4x as much as good raw garlic, for me it was $4 for 2 bulbs (better than any online price I was able to find).


What is a better buy 12 oz of honey for 2.25 or 18 oz for 3.24?

It depends on the type of honey; some honey is better than other types. Assuming both jars of honey contain the same product, the better buy would be 12 oz of honey for $2.25. Here are the calculations: 12 oz of honey for $2.25 is $0.125 per oz and 18 oz of honey for $3.24 is $0.18 per oz.


Is wild honey better than that obtained from bee farming?

No. Wild honey and farmed honey are basically the same. Depending upon the type of pollen the bees gather, honey will taste differently, but nutritionally it is the same.


Why can't humans consume wasp honey?

Humans can consume wasp honey it's just not as localised as you would see bee honey.


Can Garlic lower chorestrol?

Eating garlic has been shown to improve cholesterol. Raw garlic contains a form of sulfur and is more powerful than cooked garlic.