I see these on Ebay all the time. They range in price from $15-$60. I bought two of them at Garage sales for under $10. If you sell it on eBay be happy if you get $15 for it.
The cost of 75g of butter would depend on the price per unit weight of butter at the store. To calculate the cost, you would need to know the price per gram or per ounce of butter. Once you have that information, you can multiply the price per unit weight by 75g to find the total cost of 75g of butter.
gas was .38 cents and butter was only .08 cents a stick.
I cube is about 50 cents for inexpensive butter.
butter
$1.59
2.10
A pound of butter would cost around 30 cents in 1938. In 2014, that is equal to about 5 dollars.
$60
about $4.99
$2.39 ???
.56
1.50