I don't have real-time pricing data or access to current store inventories. Prices for beef stew meat can vary based on location, sales, and store policies. To get the most accurate cost, it's best to check the Food 4 Less website or visit your local store.
An average price for a pound of 85% lean ground beef in Washington state in 2010 is around $2.80, so 3 pounds would cost about $8.50. For ground beef that is fattier, you will pay less; for leaner, you will pay more. 3 pounds costs about $9-$10 in IL in 2011.
about 10 dollars
Meat belongs in the protein food group along with poultry, fish, eggs, beans and nuts.
used to cost 40 pounds no it would cost less
Cost of goods less inventory divided by Gross Food Sales
That's going to depend on what kind of food. Flour or confectioner's sugar = less pounds. Baklava or Russian rye = more pounds.
Buy cheaper food, or learn to cook with less.
If he's hungry 60 pounds, but they usually eat less.
There is no evidence that suggests GMO foods have increased yields or cost less.
Beef that does not come from a bovine, or rather beef that's not beef at all... it's more of a vegan dish than anything.
McDonald's says it is the biggest buyer of beef in the U.S., using more than one billion pounds per year McDonald's says it is conducting an experiment to use beef from Australia and New Zealand, but it is a small test involving less than 1 percent of its beef purchases
Well, you can estimate 1 serving of shredded beef to be about 1/4 pound (or 4 oz.) If you use that figure, you can get 80 servings from 20 pounds of shredded beef. But if you're planning a party, you should prepare extra, because many people will eat more than 4 oz.