answersLogoWhite

0

There is no single answer to this question, because the amount of yeast added to any amount of flour depends on the intended product. Different types of bread require different yeast/flour proportions.

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does a pound of four weigh?

If the question is meant to be "How much does a pound of flour weight?" The answer is a pound.


How much flour was in a box of flour?

Typically, there is 1 pound of flour per box.


How much protein is in a pound of white flour?

One pound of white flour contains 55 grams of protein.


How much does one pound of flour?

$2.00


How many quarts in a bag of flour?

depends on how much flour you have. if you have 25 pound bag of flour it would be maybe 14


How much per pound would a five pound bag of flour cost at the price of 1.80?

The price depends on the brand and the store you are buying from. Go to your local grocery store to check the prices. :)


How much does 1 cup of flour cost in NJ US?

A 5lb bag of flour is about $2.75. There are about 18 cups of flour in a five pound bag. Divide the cost 2.75 by the number of cups (18) and the answer is about 15 cents per cup.


How much dry yeast to put on a five pound of flour to make a dough?

For a dough made with five pounds of flour, the general rule of thumb is to use about 2-3% of the flour's weight in dry yeast. This means you would use approximately 0.1-0.15 pounds (or 1.6-2.4 ounces) of dry yeast for five pounds of flour. It's important to note that the exact amount may vary depending on the recipe and desired fermentation time. It's always best to refer to a specific recipe for precise measurements.


How much does 630 pounds of flour cost in Kansas?

About $1,260 beacuase a pound of flour costs about $ 2.00 a pound and 630 x2.00=1260


Sugar sells for 1.45 per pound and wheat flour sells for 0.87 per pound. How much does it cost to buy 4.5 pounds of sugar and 3.5 pounds of flour?

Sugar sells for $1.45 per pound and wheat flour sells for $0.87 per pound. How much does it cost to buy 4.5 pounds of sugar and 3.5 pounds of flour?


How much is 1 pound of flour in cups?

That is about 3.6 cups.


How much does 1 pound of four?

One pound of flour is equal to approximately 3.5 cups.