In 1929, the average cost of beef in the United States was approximately 16 cents per pound. This price varied depending on the cut and region, but overall, meat prices were relatively low compared to today's standards. Economic factors, including the Great Depression that followed later that year, would greatly influence food prices in the years to come.
In 1929 the price had fallen to around $290 which is equal to around $3,300 today.
$50
1929 ice cream cone price
Beef tips
To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.
25 CENTS
$50
3.99 a pound
gas cost .021 per gallon
$100/month
it cost about 10 cents a pound
about five dollars