answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

What was the cost of beef in 1929?

User Avatar

Anonymous

∙ 11y ago
Updated: 10/16/2024

What else can I help you with?

Related Questions

What did a 1929 ford model A cost in 1929?

In 1929 the price had fallen to around $290 which is equal to around $3,300 today.


How much did a 1929 hupmobile cost in 1929?

$50


How much did ice cream cost in 1929?

1929 ice cream cone price


What is a similar meaning to cost?

Beef tips


One pound of ground beef costs 2.69 What is the cost of ground beef per ounce?

To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.


What was the cost of a haircut in 1929?

25 CENTS


How much did volleys cost in 1929?

$50


What is the Cost of Ground beef in NY?

3.99 a pound


How much did gas cost in 1929?

gas cost .021 per gallon


How much did rent cost in 1929?

$100/month


How much did a pound of beef cost during the great depression?

it cost about 10 cents a pound


What does three pound of ground beef cost?

about five dollars

Trending Questions
Can rooster be in same pen when hen is sitting? What is the central region of a starfish? What is banana cue? Where is jello produced? How many tablespoons of flour in 100 grams? What it mean when placenta is in way of baby making hard to feel baby kicking? What is the purpose of ring pops? What does a girl goldfish look like? Jewelweed has seed pods that burst open when touched and forcefully eject their seeds uch an adaptation is favorable because it? Do you use pickling salt or pickling lime to soak cucumbers in overnight to make pickles? What is the meaning of the proverb Dumplings are better than cherry blossoms? Which beach has the most jellyfish in Florida? Can you microwave mustard? Where is the top round roast located in the cow? What are some of innovations that laptops has undergone since its original invention? How do starfish maintain stable conditions? Are peas and carrots safe for dogs? Where in RI to by Stella d'Oro anginetti cookies? What is lice food? Which sweet pepper might be easily found in a bar as well as in a kitchen?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Answers.com. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.