answersLogoWhite

0

In 1995, the average cost of 1 pound of apples in the United States was approximately $0.70 to $0.80. Prices varied depending on the variety and location, but this range reflects typical retail prices during that time. Over the years, prices have generally increased due to inflation and other factors affecting agricultural production.

User Avatar

AnswerBot

2d ago

What else can I help you with?