In 2011, according to the EIA, Texas was about average (11.6 cents/kWh vs the national average of 11.54 cents/kWh):
Electricity prices in Texas are particularly sensitive to the price of natural gas, since that's a primary fuel source for generation. As natural gas prices have been fairly low this year, electricity prices have been similarly reasonable as well.
It actually depends on how much you you it so If you use it a lot it's gonna cost a lot and if you use it less it's gonna cost less
To calculate the cost of running a 15 watt bulb non-stop for a year, you first need to determine the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh) in your area. Once you have that information, you can use the formula (Wattage/1000) x Hours Used x Days in a Year x Cost per kWh to find the annual cost. If the cost of electricity is $0.12 per kWh, running a 15 watt bulb non-stop for a year would cost approximately $15.79.
Electrcity bills are linked to the amount of energy used, and a school will get a high bill if a lot of energy has been used, just like all other customers.
1500 watts... Average electric bill is $0.98/ killowatt hour (1000 watts an hour) So it wil cost around $1.50- $2.00/ Hour to operate
A heater with a power rating of 80W will consume 0.08 kWh (80W = 0.08kW) of electricity in one hour. Multiplying this by the cost of electricity, which is 0.17.24p per kW, the heater would cost around 1.4p to run for an hour (0.08kW x 0.17.24p/kW).
well they are moving to Texas so so i dun know
It actually depends on how much you you it so If you use it a lot it's gonna cost a lot and if you use it less it's gonna cost less
The cost of 1 volt of electricity depends on your location and electricity provider. You would usually be charged for electricity by the kilowatt-hour (kWh), not by voltage. The cost of electricity can vary widely, so it is best to check your electricity bill or contact your provider for specific pricing.
Electricity in the US cost about ten cents per kilowatt-hour. The average family uses about 10,000 kilowatt-hours per year. So that's about $1,000 per year. This is one of the reasons why alternative energy is so difficult to implement--your electricity is really a bargain.
It costs about 40-80 dollars for the average person so ya......
I'm not sure who sells electricity. Most towns have their own electric company so you are kind of just stuck on using that company. You don't have much choice in what company you get.
The cost of electricity varies from country to country and between suppliers. Consumers can also have different tariffs so that it is cheaper to use electricity at times when others are not using it. There is, therefore, no simple answer.
So far it is free because wind is a renewable energy source but you have to count the turbine and generator and everything that produces the electricity.
We need so much electricity becauseMost of our things are powered by itLots of people NEED itWe can't do without it!!!!!!
No state income tax.
The answer depends on how much use the television gets. A typical power consumption is in the region of 100W so using it for 5 hours per day will use 1KWH of energy every two days or about 150KWH per year. Find the cost per KHW from your electricity supply company to work out a cost.
To calculate the cost of running a 15 watt bulb non-stop for a year, you first need to determine the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh) in your area. Once you have that information, you can use the formula (Wattage/1000) x Hours Used x Days in a Year x Cost per kWh to find the annual cost. If the cost of electricity is $0.12 per kWh, running a 15 watt bulb non-stop for a year would cost approximately $15.79.