answersLogoWhite

0

What is the cost to build a dog pen?

Updated: 8/11/2023
User Avatar

Wiki User

10y ago

Best Answer

This will depend of course on the size of the pen, and the thickness of the pad you plan to pour. Whether you do it yourself or contract it will affect the cost as well. Quick Crete Cement mix comes in 60 and 80 pound bags. Their web site (see link below) provides a calculator for determining how many bags you will need for a 4" and a 6" slab, by square footage. To determine the square footage of your slab, multiply the length by the width. For instance, a 5' by 5' slab is 25 square feet. For a slab this size, it would be best to have a portable mixer, as a 4" slab will require 19 - 60 pound bags or 15 - 80 pound bags. Portable mixers are often available for reasonable rent at many hardware stores and at most equipment rental stores. Incidentally, an 80lbs. bag of cement mix will cost you around $7-10 each. Additionally, you will need a scree (a board that over laps each side of your forms that you use to level the mixed cement), 2x4 or 2x6 lumber for forms, a rake and shovel for moving wet cement, a trowel for smoothing it, and a float for finishing it. The cost can add up quickly. The tools you can rent, but the lumber will have to be purchased. An alternate solution would be to cement the posts below ground, and block the whole pen in with 6x6 untreated lumber, dig down inside the enclosure to the bottom of the 6x6'es and line it with concrete backer board. Over this fill in the space with pea gravel. The gravel will create an easy to clean space that is comfortable for your dog, and the backer board is weather resistant and prevents digging out. Sand is another alternative to pea gravel and can be less expensive.

User Avatar

Wiki User

14y ago
This answer is:
User Avatar
More answers
User Avatar

Wiki User

10y ago

The cost to build a dog pen varies by location, materials, and of course, the size and utility/function of the intended dog pen. For a simple, fenced in box, a dog pen could cost less than 20 dollars in terms of supplies (assuming the labor is done by the individual and not outsourced) or up to 300 dollars.

This answer is:
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is the cost to build a dog pen?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

A farmer needs to build a goat pen. The pen will be 4 meters wide and 7 meters long. The fencing material costs $7.00 per meter. How much will it cost to buy enough fencing material to build the goat pen?

156 ther


What is the homograph for red ink and dog?

red pen, dog pen


How much does it cost to build - start a dog shelter?

mjuijkk,90dlodjm8mgvbunszm,wkl


Is it possible to legally own a dog pen?

"It depends what you mean by dog pen. If you're looking to create a physical pen to allow your dog to play in, yes that is legal. However dog fights are not legal in the united states."


How does one pen cost?

it depends on were u get that pen


How much does a Sheaffer pen cost?

depends on the pen and pen editions from $25 to $550


How much does one pen cost?

it depends on were u get that pen


What is the production cost of a pen?

The cost of production for a pen varies. Pens that have more functionality typically cost more to produce than pens that are generic.


How much would a pen from paperchase cost?

A normal pen like a Bic would cost 50p A pen with a design on it or feather or even light - up pens cost 1.50 and over (Depending on the design)


How would you mix a tiger with a snake?

Build a big pen. Put tiger in pen. Put snake in same pen. Observe the results.


Martin fenced a rectangular pen for his dog he used 60 feet of fencing the length of the dog pen is 4 times its width what are the width and length of the pen?

Width = 6 feet Length = 24 feet


Buster has escaped from his dog pen What is the mood of the verb in this sentence?

The sentence "Buster has escaped from his dog pen" is in the indicative mood, which is used for statements of fact.