War and Military History
Airplanes and Aircraft
Military Equipment
Decade - 1920s
Fighter Aircraft

How much did fighter planes cost to produce in the 1920s?

131415

Top Answer
User Avatar
Wiki User
Answered
2014-10-07 02:12:35
2014-10-07 02:12:35

In the 1920's, fighter planes cost about 50,000 per plane to produce. However, some were as expensive as 1.5 million dollars to produce.

001
๐Ÿ™
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
๐Ÿ˜‚
0

Related Questions


The Fighter (2010) cost $11 million.

That's a question every air force agonises over. It all comes down to capability and cost.

The B2 bomber is a bomber NOT a fighter plane. In terms of modern standards and baase costs the American manafactured F-22/a Raptor is the worlds most expensive at 130 million US dollars. Note: Costs vary with overlall number of planes, USAF may purchase further aircraft thereby decreasing the cost.

it would cost about $12-25.............

they cost 3,000,000 dollars for a pair of 3D glasses

The cost of living in 1920s America was extremely reasonable. For instance, a car cost less than 600 dollars, a house cost only 8,000 dollars, and the average person made 1,100 dollars per year in wages.

It cost around .25 to see a movie in the 1920s.

Cars were around $290 in 1925.

about 50,000 to 1.5 million

In 1920 refrigerators cost about six-teen oe seven-teen dollars

how much did it cost to produce wicked? and who was actor that was paid the most?

The cost of F-18 is US$54.7 million.

A nickel: but you had to pay a deposit for the bottle

$567.00 plus the 210% sales tax

5 Gals./$1.00 = .20/gal.

Go to the shop it cost 10,000 snowberries

In the 1920s a good washing machine cost up to $17.00

How much does it cost to produce the Super Bowl? (Not just to advertise on it.)

The epic film Spartacus cost 12 million dollars to produce.

Model planes can cost as little as 20 dollars, or as much as you can afford, depending on complexity. Simple desktop models are cheap, but fully-functioning gas-powered model air planes can cost thousands of dollars.

what to produce? How to produce it? How much it will cost?

When the total cost of producing the food exceeds - or is even equal to - the cost of producing it, it costs too much to produce it.


Copyright ยฉ 2020 Multiply Media, LLC. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Multiply.