Referring to the Spaghetti sauce alone, a 26 ounce can of Hunts spaghetti sauce at a Food Town Store in Texas, USA, was on sale on February 27, 2009 for 99 cents. The regular price was about $1.99. You can purchase spaghetti sauce at any grocery store in Texas for between $0.99 and $5 (for the gourmet expensive kind).
Depends what you mean by 'spaghetti'. For a 14 ounce can of prepared spaghetti (Chef Boy-R-Dee type) you can expect to pay between $.80 to $1.00 on sale. For a 40 ounce can of the same stuff, around $2.50 on sale. There aren't any 24 ounce cans of prepared pasta. For a 26 ounce can of Spaghetti sauce, between $.70 and $1.00 on sale. For a 32 ounce package of dry spaghetti noodles, $2.00 on sale. Regular prices and special recipes (organic, whole wheat, etc) can add anywhere from 10% to 200% to those costs.
About 5-6 cups per pound
i need to know how much hamburg,SAUCE,NOODLES for 150 servings
It isn't really possible to say precisely how much sauce per 1lb pasta because it depends on the type of sauce. A plain, rich, smooth tomato sauce should just coat the pasta; the pasta mustn't be swimming in it. You might allow more per serve if the sauce is chunky or thick. To get a rough idea, 1lb pasta (a bit under 500g) serves four to five people, so to be on the safe side pick any sauce recipe designed to serve six people; leftover sauce can be refrigerated and later added to stews or casseroles, or served on toast.
9 # 10 cans or 800 oz.
For spaghetti sauce, a good rule of thumb is to use about 1 to 2 teaspoons of Italian seasoning blend per 28-ounce can of crushed tomatoes or tomato sauce. You can adjust the amount based on your taste preferences, adding more for a stronger flavor. If you're using other herbs and spices, consider reducing the Italian seasoning accordingly. Always taste and adjust as needed while cooking!
If you plan on going out to eat spaghetti, the prices can vary anywhere from about $6 to $30 for a plate of spaghetti, depending on how nice the restaurant is where you are dining. If you plan on making the spaghetti at home, here are some grocery prices to go by: Referring to the Spaghetti sauce alone, a 26 ounce can of Hunts spaghetti sauce at a Food Town Store in Texas, USA, was on sale on February 27, 2009 for 99 cents. The regular price was about $1.99. You can purchase spaghetti sauce at any grocery store in Texas for between $0.99 and $5 (for the gourmet expensive kind). I usually add some ground beef to the spaghetti sauce, because my husband likes it with more meat. Ground beef is about $1.99 a pound on sale at Food Town, and about $3 a pound when it is not on sale. Referring to the noodles alone, I purchased a 24 ounce bag of Skinner spaghetti noodles at a Food Town Store in Texas, USA, on sale on February 27, 2009 for 99 cents. The regular price was about $1.25, and you can also get a generic brand of spaghetti noodles on sale for about 77 cents. That is really all you need for spaghetti, but I usually eat mine with some Parmesan cheese sprinkled on top, and a slice of thick bread on the side. Parmesan cheese in this same area costs about $1.50 for a 3-4 ounce container, or about $2.50 to $4 for a 8 ounce container.
I don't know much but it can be because people use cheese and ketchup insted of any sauce.
About 4oz of dry pasta per person times 26 people is total ounce amount, then divide by 16 ounces will give you pound weight
If each person eats about 1/3 of a pound of sauce (this will vary) You would need about 60 pounds of sauce (not including meatballs.)
You will need 25 pounds of hamburger to do that.