answersLogoWhite

0

Probably between 25 and 30 cents (U.S.). According to the New York Times archive, a Hershey's Milk Chocolate Bar in 1980 weighed 1.05 ounces and cost 25 cents; in 1982 it weighed nearly 1.5 ounces yet cost only 30 cents, an effective price decrease of 60 cents per pound. There were no figures found for 1981, but the surmise would be that a typical candy bar in 1981 cost between 25 and 30 cents.

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?