Unanswered | Answered

Grocery Shopping

~3900 answered questions
Parent Category: Shopping
Love it or hate it, grocery shopping is a necessity. To seek out, find and pay for the food you need for daily living. An adventure for some and a chore for others, ask your questions here.
In most cases, you have to be sixteen but some stores will hire you at fifteen. Publix may hire you if you are 14.
Popularity: 47
It all depends on who is catering and what you are eating.
Popularity: 97
Of course. Computers are used for payroll records, right?It depends. Sometimes different branches of the same business are owned by different companies. For example, two McDonald's or two Hampton Inn Hotels will not have any info about each other's payroll records. However, I would be tempted to pu…
Popularity: 100
Answer no a fourteen year old cant not work at a grocery store they have to be sixteen year old and have parent approve to work their and the mgr has to work them less hours then other worker that work their so they work at less 20 hour or less
Popularity: 38
For vegan stores click on the links under 'Related links' further down this page. Rudi's Bakery - link further down the page under Related links.
Popularity: 34
Go to any supermarket that sells food.Do you mean what we in the US call pearl onions ? If so, they are often not available fresh in many parts of the country. You can usually find frozen , which can cook up tough if cooked whole , and very infrequently find them canned in gourmet shops .If you mean…
Popularity: 71
Orthodontic costs vary greatly around the country. An average case fee is about $5000-$6000. Most offices will offer a variety of payment plans. An in house finance with no interest typically will only finance the length of treatment with a 20-25% down payment. Average length of treatment is 18-24 m…
Popularity: 22
Food SpendingThe USDA calculates average food costs at four different consumption levels: thrifty, low-cost, moderate-cost, and liberal. They assume that all meals and snacks are eaten at home, which lowers the cost. In June 2010, the thrifty plan for a family of 4 per week was $134.50. Low-cost = $…
Popularity: 18
Cost of a Loaf of BreadIn Indiana in July of 2009, a loaf of bread cost around $1.30 for a loaf of oat bread at Aldi's, around $1.60 for a loaf of wheat bread at Wal-Mart, and around the same price or a little higher for a similar loaf at stores like Jay-C and IGA. Higher priced loaves are over $3.0…
Popularity: 8
at almost any shop
Popularity: 48
well i make 18.50 an hour but i think well around hear that its very good for a factory with complete benefits
Popularity: 3
A lot of men enjoy wearing women's clothing for a variety of reasons. It doesn't necessarily mean they're gay. It's harmless, so enjoy it!
Popularity: 4
$3.39 to $5.00 at the very least
Popularity: 29
Perfume Fruit Meat Flowers Candles Fish Milk cocaineweed
Popularity: 42
well just roam around, i cant remember because I'm now in the us maybe in LG if theres one
Popularity: 12
Food and chemicals need to be stored in support areas to prevent an accident caused by identical packages on products. Following the material safety data sheets offered with each salon chemical is critical for preventing mishaps.
Popularity: 64
omg u lazy person get off ur butt and search im not ur maid
Popularity: 1
Answer Wal-mart is the largest provider of groceries in the world. Wal-mart at the time of this posting has 3,500 stores in the USA and another 1,290 stores outside of the USA, all of these stores have at least some dry groceries and many are "supercenters" which have full perishable departments an…
Popularity: 13
BJs and Sam's. BJs is privately held and Sam's Club is a wholly owned subsidiary of Walmart.
Popularity: 5
A surfactant is a substance that, when mixed with a liquid, reduces its surface tension. There are usually two or more surfactants in a bar of soap.
Popularity: 2
Depending on the part of the United States you lived in, white bread cost approximately 25 cents a loaf.
Popularity: 0
Depends on the store, of course, but it's around $10-12 per pound, uncooked. Pork Baby Back Ribs at my Butcher in SW Michigan, USA are only $2.99 Lb. Remember this is the World Wide Web not your Neighborhood Web, cost in other area and countries will vary. Prices will vary from season to season and…
Popularity: 11
BROWN SUGAR: 1 lb. brown sugar = $0.89 2.25 cups packed brown sugar = 1 lb. $0.89 / 2.25 cups = $0.395 per cup of brown sugar $0.024 per Tablespoon, $0.0082 per teaspoon GRANULATED SUGAR: I bought a 5-lb. bag for $1.89. Probably not the cheapest. $1.89 / 5 = $0.378 per pound of sugar 2.25 cups =…
Popularity: 27
about $1,200 a year. $100 a month
Popularity: 2
700 pesos senior $1.45 a pound
Popularity: 3
about $2.99 for a five pound bag depending on where you live
Popularity: 3
Large membership stores such as Sam's Club or Costco would certainly offer better prices on large quantities.Depends where you live: Safeway, Bulk Barn, super store. . . . . . . . . . .
Popularity: 39
Answer According to http://www.sisterschuberts.com/buy.html there is no location in . You can order directly by going to http://www.sisterschuberts.com/order.html.
Popularity: 24
The number of customers a grocery store gets per day depends on the size and location of the store. A small store may get as few as 100 customers per day, while larger grocery stores get thousands.
Popularity: 1
$8,710.72 To find the answer, we must first quantify the value of Brad. So how much is a human life worth? According to research by Stanford economists, a year of human life is worth about $129,000. Wolfram Alpha tells us that the average age of a person named Brad is 35 years, and that the average…
Popularity: 156
Candy bar costs will be quite variable depending upon the brand, size, and location of purchase. The same candy bar could be in the range of around 1$ to 2$ or more. Less if purchased from a Costco or Walmart. More if purchased at a concession stand at the airport or in a movie theater.
Popularity: 3
there isn't really a clear answer...this is a tough one. because some foods, like tapioca are weird because the root is poisonous. you have to cook it slowly a certain way before it becomes edible. how does someone figure something like that out? how does someone figure out how to make cheese, bread…
Popularity: 9
milkA local Hyvee, during a recent gathering released the info that their most sold product of the year was...Mountain Dew. Milk was second followed by Pepsi.
Popularity: 3
Answer 99p for a large jug $3.09 in Maryland/DC/Virginia for a gallon 4.99 a gallon
Popularity: 30
OnlineKOAMART online has the canned eel (unagi). For a brick and mortar store you just have to find a large Asian market. Most smaller groceries won't have it unless the grocery is specifically Japanese.
Popularity: 28
it depends on what position you apply for . i work for the jewel in minooka and some of the workers are 15 and 16. but beware jewel is a bad company to work for they dont care about their employees and if you are sick and miss a day they write you up even if your contegious and can spread what you h…
Popularity: 1
it was 30 cents
Popularity: 0
You can buy healthy food at almost any grocery store, but you have to be choosy and should avoid processed foods. Almost all grocery stores today have at least some organic fruits and vegetables in the produce section, which are good, healthy choices. Many have organic cow's milk and most have alter…
Popularity: 25
Yes, but oolong tea is not as widely available in many parts of the U.S. Most supermarkets stock one or two brands of oolong teas, but they are typically generic oolongs and are not of the highest quality. Asian stores, especially those catering to a Chinese customer base, typically carry oolong …
Popularity: 19
75p In morrisons
Popularity: 2
Ive seen them here in SC but they are a rare find just like the Swiss cheese crackers.. 4-2-10 Twigs snack sticks sesame and cheese by Nabisco have been discontinued begging of 2010 the # is 1-800-622-4726, they said if they get a good response to bring them back they might , Alan 11-2-10 Foun…
Popularity: 25
It is assumed that the eel is to be bought live. Pre-cooked eel, kabayaki stylefor example, can be found frozen in many Asian stores. They are often importedfrom Korea or China. Live eels and other living seafood can be found inthe larger Chinese groceries. The Super 88 chain, in the Boston area any…
Popularity: 18
For 1992: Cost of a gallon of Milk in America: $2.78 Source: http://www.1990sflashback.com/1992/Economy.aspFor TODAY: "According to the Department of Agriculture, the average price of milk per gallon in July was three dollars and fifty-two cents, while the national average was seen to be a…
Popularity: 13
A supermarket in the United States is carefully designed to provide not only the basic necessities of food, but to also provide related products that reflects the one stop shopping experience. Every detail is considered from music to paint colors to small children. This provides a pleasurable experi…
Popularity: 29
Prenantal 19 $10/month with ins at Target but they are free at Schnucks
Popularity: 0
14.07 dollars, of course
Popularity: 0
Well it depends on what the thing is.
Popularity: 19
Answer Lagrange A little grocery store in LaGrange, Il. Corner of Brainard and the Railroad track. The commuter train. Can't think of the stores name. Answer Hackney's Any Hackney's restaurant, either in the city (Printer's Row) or in the burbs. Besides having great burgers and onion rings, e…
Popularity: 22
$ of milk Not sure in Utah but in Louisiana it would have been .39, store brand not name brand.
Popularity: 11
a gallon was about 15 cents
Popularity: 9
The price was $2.95 in Australia
Popularity: 5
I have worked in the Grocery Business for about 12 years. Our entry level part time employees start at a little more than minimum wage. Full time employees start at around $9.00 - $10.00 per hour and can go up to about $15.00 per hour depending on their experience and how long they have been with …
Popularity: 21
Milk which has been prepared organically- no growth hormones (such as the recombinant Bovine Growth Hormone, rBGH) or antibiotics are used, and cattle graze on grass which hasn't been sprayed with pesticides. Organic Milk is milk that contains carbon. Look up the definition of "organic" in the dicti…
Popularity: 27
Short answer: 3-In-One Multi Purpose Oil. It's a light weight oil (low viscosity) that allows it to seep in between the blades and do the job. Make sure you get some on the back anvil area of the blades as well. Wherever there's metal to metal contact there must be lubricant to avoid premature wear …
Popularity: 1
Try a spice shop or frozen foods specialist shop. Spices frozen or dried are not as good as fresh spices themselves. Processing tends to alter the flavour of spices
Popularity: 1
$3.69 per gallon
Popularity: 10
You should buy plenty of clams, sausage, potatoes, corn, cole slaw and watermelon. What you purchase depends on your taste. Plan for at least 25 ears of corn, 3 watermelon, 10 pounds of sausage, 80 clams, 15 pounds of potatoes and more.
Popularity: 1
I believe Brad cost $4.50 in 1975, mainly because that was 4 years after he developed an STD.
Popularity: 5
This general tendency toward rising distribution costs and declining prices paid to farmers, is borne out by a report of costs in the milk business in Milwaukee .8 This revealed that beginning with 1923, when the farmer received 58.1 cents of the consumer's milk dollar, his share shrank consistently…
Popularity: 21
yes you do because the school wants money Actually you don't if you get free lunch to get this you need turn in the pink slip at the beginning of the year if you liked to eat chips like hot Cheetos and nachos and other stuff including juice you need to purchase this at the snack stand everything is…
Popularity: 1
The U.S. price for a loaf of bread in 1975 was as low as $0.14 (14 cents). However, this was not a typical market price. According to the USDA records, the average retail price was twice that much, 27 cents, for a 1 pound loaf. In the Northeast, for example, the price for a loaf of Sunbeam White Bre…
Popularity: 37
60 cents
Popularity: 0
A quart of milk cost 10.5 cents in 1917.
Popularity: 4
Eggs, like all products, have different prices depending upon where you buy them. There are also a number of different kinds of eggs, and prices vary depending upon whether you are buying small, medium, large, or extra large eggs, brown eggs or white eggs, regular eggs or emega 3 fatty acid enriched…
Popularity: 3
The price of milk varies depending on where you are shopping. The average price for a gallon of milk in the US in October of 2013 was $3.462 according to the Bureau of Labor and Statistics. According to AC Neilsen Scantrack Reports, the average price of a gallon of milk in the US in October of 201…
Popularity: 6
$2.56
Popularity: 0
Tesco's Barry, South Wales Marks and Spencers shop in the Westfield Mall at Shepherds Bush, London. We found a large supply there today at a reasonable price.
Popularity: 39
A loaf of bread will cost about 1.79 dollars at FoodTown depending on where you are located. This also varies according to prices of wheat and flour.
Popularity: 0
Ann Taylor does.
Popularity: 25
Costco starts out each employee at $11.50 a hour. Most of the employees will top out at $21.00 per hour.
Popularity: 0
You peal it, remove the thin central fibrous spine, and boil it like potato.You can also fry them like french fries or potato chips.
Popularity: 55
well in pensylvania it was about $2.34
Popularity: 0
Around $3.50
Popularity: 0
up to $2.00
Popularity: 4
In San Diego, you can expect to pay around $2.50 for a loaf of bread and nearly $4.00 for a gallon milk Markets[Edit] Avg.Milk (regular), (1 liter)0.97 $0.791.19Loaf of Fresh White Bread (500g)2.42 $2.202.50Rice (white), (1kg)4.22 $2.436.61Eggs (12)2.54 $ http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_re…
Popularity: 0
A grocery merchandiser is the person in the store that hands out samples to customers. The grocery merchandiser might also put up store displays and stock shelves.
Popularity: 5
You should not pay more 44 pence
Popularity: 12
The water from the produce diffuse into the air causing the fruit to become flimsy and not fresh. Grocery stores spray water on produce to keep it from going bad and keep it crisp and tasty.So if the vegetables are not sprayed they will go bad.
Popularity: 19
most likely $200-$300 a month.
Popularity: 4
With the exception of wine, no other common food varies as widely in price as cheese, which can be a dollar or so for a small pack of American cheese slices up to several hundred dollars a pound for exotic artisan cheeses.
Popularity: 6
$2.99 in the U.S $1.60 in Australia $3.70 in Finland $4.90 in Italy $4.33 in England $4.42 in Ireland $6.00 in Puerto rico
Popularity: 4
Mott's Garden Cocktail is marketed by Mott's only in Canada. It is a product acquired from E. D. Smith, another Canadian company. It is sold in US half gallons (1.89L) and the label states it is manufactured in the U.S.A. This is not a rare phenomenum as Nabisco's Deli Style triscuits are manufactur…
Popularity: 26
depends on the type of milk. usually a price range of $5-$7. I dont know if that helps but i hope it does...
Popularity: 3
in Canada one quart of milk was 19 cents as was a loaf of bread. I'm guessing it was the same or a bit less in the US.
Popularity: 14
Well... there are a variety of stores Walmart, Target, or Kmart. or to make it easier just try ordering it online.I have never been able to find it at any of those stores. The only place I have found it is online. And trust me you are much more likely to get a better deal online vs going to the stor…
Popularity: 16
Yes, I use them every week!** It also has to be legit. Make sure you don't end up printing fake ones, because they're required to check them.
Popularity: 10
It depends on where you live, how often you eat out and what you like to eat. I would advise you to keep track of your food costs for a month. How much do you spend on fast food, restaurants, at the grocery store etc. From there you can figure out your average monthly food costs. Then budget to suit…
Popularity: 18
you cannot sell raw milk unless you mean powdered milk.
Popularity: 2