answersLogoWhite

0

🍔

Breads

Knead it, roll it, pinch it, punch it, braid it, bake it, eat it... A subcategory devoted to one of the staple foods throughout the world.

3,139 Questions

When did sliced bread appear in New Zealand?

Every day, most frequently early in the morning.

How did they make bread in the 1800s?

dont know where they got the yeast when you live on a farm in the middle of no where ?

Why do Jews eat challah at sabbath?

Jews eat what they eat during Shabbat because it's often what was the traditional foods from where their families came from. Religiously observant Jews won't cook food during Shabbat because that involves forms of work (lighting fire, cutting, etc) that are prohibited during Shabbat. This does not mean that hot food can't be eaten, things like slow cookers are used to prepare warm meals for lunch during Shabbat.

What is a toast?

To "toast" means to lift a glass, usually filled with alcohol, and say something nice to or about the people you are "toasting," then everyone takes a drink to agree with the sentiments.

How Is naan bread made?

Because the person who invented it wanted it that way.

What is Indian Bread called?

Indians eat lots of types of breads,including naan, chapati, puri, paratha, roti, dosa, kulcha, roghni naan, tandoori roti, sheermal and Taftan.These are all the breads I know of and have tasted of yet,but there are still many more types(A LOTmore).

What was the price of a loaf of bread 1999?

The average price of bread in 2001 was $1.80 USD. It was an increase of $0.10 USD from the previous year.

How much does a loaf of bread cost in china?

china bread would maybe cost about 20 to 50 dollars. but the china stroes lowered it down to 10 and 50 percent.

Why is bread so important?

Bread, at least in Western civilization, was a staple food, a way to prepare starchy grains that improved palatability. In the Far East, boiled or steamed rice assumed a similar role. Since both require heat to prepare, they represent a significant step in the preparation of food. In many primitive societies, grain or starchy roots were also consumed in a pulverized and moistened form (e.g. as gruel, or as taro root is in poi).

How much did a loaf of bread cost in England in 1942?

how much was a loaf of bread in England 1942

In not sure what the price was in England but in the U.S the average loaf of bread was .09 cents!

How much does white bread cost?

At the dollar store, Wonder Bread cost at least 1.75 or 2.00 with tax.

Are bagels from Poland?

Yes, they were first created in the Polish city of Kraków somewhere between the 16th and 17th century.

If a retailer tags the wrong price are the required to sell it for that price?

Generally, no. They consider it a 'misprint', just like on newspaper ads. However, depending on the mistake, the seller MAY decide to sell it to you at the 'wrong' price, just to get the business, and for good public relations. In fact, this happens more often than you might think...
Clerk: Oh, I'm sorry - that rang up at 9.99, it's supposed to be $14.99..they must have ticketed it wrong..
You: I won't pay! Where's the manager?
Manager: Please, sir, calm down. How about I sell this doohickey to you for $9.99, and you tell your friends how great we are, even though we're loosing (cough cough) money on the deal?
You: Yipee!
Only problem is, the thing wasn't mis-tagged. It should have been $9.99 all along...or, more probably, $3.99... you just got conned. And, what's more, you're gonna tell your friends how great that store is.

What did a loaf of bread cost in 1985?

A loaf of local chain store bread was about 55 dents, brand name, probably still local, 79 cents. A pack of cigarettes was a dollar. A six pack of generic beer was 99 cents. A three dozen box of Trojan brand condoms was seven dollars. A pair of shoes at a discount store was seven dollars. Gasoline was about $1.20 a gallon. The gas price is the most telling. It is about equivalent or a little less than what we pay today ($3.00). Chicken was about the same price, or a little cheaper, 70-90 cents a pound whole. And I can still find bread for less than 70 cents a loaf. What went up most in price was sin: alcohol, cigarettes and condoms. 600%, and 700% for cigarettes and beer and about the same for condoms, although I haven't seen a three dozen box in ages.

Here's a site I just found that compares prices from the past to the present or in some cases just to a certain year.

http://qrc.depaul.edu/djabon/cpi.htm

Average price of bread in 1996?

Well in 1997 it cost $ 7.32 cents

Most people did not eat bread they just stuck it in there ass

How much was a loaf of Brad in 1975?

$8,710.72To find the answer, we must first quantify the value of Brad.

So how much is a human life worth? According to research by Stanford economists, a year of human life is worth about $129,000. Wolfram Alpha tells us that the average age of a person named Brad is 35 years, and that the average life expectancy for a human male (worldwide) is about 69 years. Assuming that procuring a loaf of Brad involves cutting down a Brad in his prime, we would be depriving him of 34 years of life - a value of $4,386,000.

Next we must decide if a "loaf" is a unit of volume, or a unit of weight. In the UK, government regulation defines a loaf by weight: 400 grams is a "small" loaf, and 800 grams is a "large" loaf. So let's go with weight, and let's split the difference and assume that we want a medium sized loaf of Brad... that's 600 grams, or about 1.3 pounds.

Since the average weight of a human male is 166 pounds (according to Wolfram Alpha), we can assume that Brad should sell for about $26,421 per pound - which, using our previous loaf weight of 1.3 pounds, sets the price for a loaf of Brad in 2010 at $34,348.

Finally, inflation must be factored in. According to an inflation calculator at westegg.com, what cost $34,348 in 2009 would have cost $8,710.72 in 1975.

Thus, it is safe to say that a loaf of Brad in 1975 could be purchased for $8,710.72.

Additional answers from our users:

  • Typical of this site, the answer above is very US-centric, when there is no indication in the question as to where the 1975 Brad was to be purchased.

    Brad - in 1975 - was a rarity in Ireland, and research in the vaults of the Natural History Museum, cross-referenced with the data from the Irish maternity hospitals, show that a loaf of baby-Brad was retailing at £459.25.

    However, as the questioner has not specified if the Brad in question is an adult or a child, we need to cross-reference again, this time with the League of Irish Undertakers. Their files tell us that - at death - the average Brad cost £2,749.37.

    Therefore, the answer to the question depends on how mature the Brad in question is required to be. The maturity/price is a sliding scale.

    This answer - obviously - only applies to Irish Brads.

    When Ireland joined the European Monetary Union, it became illegal to trade in male humans for fun or profit.

  • Priceless! - not the loaf, the question!
  • And a final word of apology to Brad for any inference that he is a loafer.
  • One Pitt without a Jolly (1975).
  • We would need to know when in 1975 the loaf of Brad was to be purchased, and where. We would also need to know the number of Brads available at the time of purchase. For example, if the last loaf of Brad were to be purchased from a Brad the day before, we must assume the price of a loaf of Brad would go up (according to the laws of supply and demand).

    From here, there are a few possibilities:

    • The supply of Brads just dropped, and the demand for a loaf of Brad stays the same.
    • The supply of Brads just dropped, but so does the demand, as one family now has a loaf of Brad.
    • It is very difficult to determine the exact price, so just assume that when you travel back in time to acquire this loaf of Brad you'll need (at the very least) $8,710.72.
    • When you return, please tell us how much you had to pay. Buy it at the most available store, so we can get the general retail price.

(If you would like to know the answer to the question "How much was a loaf of bread in 1975?", click on the Related Question below.)

How much did a loaf of bread cost in 1879?

the perpindicularness of a horizontalizedunibrownical has calculated to a verticalical ammout of money which will be notified as 1 USD

How much did bread cost in 1908?

In 1908, the cost of a loaf of bread was 5 cents. The average wage in 1908 was 22 cents an hour and a dentist earned around $2,500 per year. The price for a dozen eggs was 14 cents and sugar was around 4 cents per pound.